HAMUR İŞLERİ>>Pilavuna

Pilavuna
Sizden önce 2798 kişi okudu.
Pilavuna


Malzemeler:


-1 kg un
-1 paket maya
-1 bardak ılık su
-1 silme çay kaşığı şeker
-1 tepeleme çorba kaşığı margarin
-1 bardak süt

İçi


-3 paket hellim peyniri
-1 paket kabartma tozu
-1 çorba kaşığı kuru nane
-2 çorba kaşığı kuru üzüm
-2-3 yumurta

Üstü

 -125 g susam
-125 g çörekotu


Yapılışı:

Hamurun hazırlanışı:
Maya ile şeker, ılık suya ilave edilerek karıştırılır ve una ilave edilir. Diğer taraftan, margarin ısıtılır ve biraz süt ile birlikte una ilave edilerek yoğrulur. Yoğrulurken, hamurun gevşemesi için süt azar azar ilave edilir. Yoğrulduktan sonra hamurun bulunduğu kabın üzeri mutfak havlu-suyla kapatılır ve kabarması için yaklaşık 1 saat bekletilir. Hamur ceviz büyüklüğünde parçalara ayrılır ve her parça merdane ile açılır. Açılan hamur parçaları üçgen şeklinde olmalıdır.
İçinin malzemesinin hazırlanışı: Hellim peyniri, nane, kuru üzüm ve kabartma tozu karıştırılır ve yumurtalar bir bir ilave edilir.
Pilavunanın hazırlanışı: Üçgen şeklinde açılmış hamurların ortasına 2 çorba kaşığı hellimli karışımdan koyulur. Üçgenin her kenarı hellimli karışımın üzerine katlanır. Katlama sonunda üçgenin köşelerinde artan hamurlar kesilir ve üçgenin köşeleri parmakla bastırılarak şekillendirilir. Hazırlanan pilavunaların üzerine fırça ile biraz yumurta sürülür, susam ve çörekotu serpiştirilir.Fırın tepsisi hafif yağlanır ve pilavunalar tepsiye sıralanır. Tepsi fırına koyulur ve 200 derecede pişirilir. Pilavunalar pembeleştiği zaman çıkarılıp servis edilir.

Afiyet Olsun

YORUMLAR


Yorum ekle

Adınız
e-posta adresiniz
Mesajınız